Liečba a prevencia Schieffliegerovho syndrómu poštových holubov

V posledných rokoch sa často stáva , že jednotlivé holuby sa vrátia neskoro, poranené a majú ovisnuté jedno,alebo obe krídla.Popritom nevykazujú žiadne zjavné príznaky choroby alebo zranenia. Tento tzv. Schiefflieger syndróm sa vyskytuje viac po zimnom období, ale aj počas závodnej sezóny zvyčajne jeden deň po krátkom preteku, a to najmä po vysokej svalovej záťaži.Vznik syndrómu Schiefflieger

Schiefflieger syndróm u holubov je podobný zraneniu športovca,hlavne podávajúceho vysoké výkony. Pri nárokoch na muskuloskeletálny systém (svaly, šľachy, puzdrá šliach, väzy, kĺby, vrátane chrupaviek a kĺbových puzdier) na plnenie limitu vedie k rôznym zraneniam, ktoré sa môžu vyskytnúť jednotlivo alebo súčasne:
Pomliaždeniny- následkom tvrdej rany a modriny so silným tlakom, ktora nie je viditeľná zvonku.
Nadmerné napnutie, výrony spojené s opuchmi a krvácaním do tkanív. Nadmerné svalové napätie vyvolané náhlymi,nekoordinovanými pohybmi,Postihnutý sval je náhle nepružný, a to spôsobuje náhle kŕče sprevádzané bolesťou,ale so žiadnym krvácaním. Vo svojej najhoršej podobe, môže spôsobiť preťaženie svalov až ich roztrhnutie, kde je prerušená kontinuita vlákien a samozrejme dochádza ku krvácaniu do svalu.

Zmeny sú často sú zistiteľné len pod mikroskopom, veľmi jemné trhliny v prepojení medzi jednotlivými prvkami vlákna (Z-diskov). Dôsledky tohto zdanlivo drobného svalového zranenia sú občasné krvácania, migrácia zápalových buniek a nástup bolesti s oneskorením až jedného dňa,čím je výrazne ovplyvnený pohyb a koordinácia holuba.

Môžeme to vyvolať aj príliš ťažkými letovými nácvikmi,záťažou v zimnom období, to všetko vedie k zlému nakladaniu s odpadovými produktami metabolizmu a nedostatku elektrolytov a energie, tak, že sval je tuhý a menej pružný. Riziko existuje aj v dobrých holubníkoch, tu sú holuby už na začiatku prípravy na jar akoby vo veľmi dobrej fyzickej kondícii. To vedie k vysokým nárokom už na začiatku pretekov, ale po niekoľkých dňoch, po plnom zaťažení, sa môžu dostaviť problémy.

Pre porovnanie rozdiel v svalových vláknach ľudí,športovcov a holubov:

graf01

Obrázok 1: Typy svalových vlákien u ľudí a holubov. Šedá farba: typ 1, pomalé kontrakcie, čierna: typ 2, rýchle kontrakcie, zľava doprava: maratónski bežci,bežci na stredné vzdialenosti, šprintéri, holub.

1. typu vlákna pracujú pomalšie a majú kyslík-dependentný metabolizmus.Vlákna typu 2 na druhej strane sa skracujú naraz a rýchlo získavajú energiu z glukózy a tukových zásob.U ľudí sa sval prispôsobuje zaťaženiu, postupne pribúdajú svalové vlákna typu 2 smerom k väčším šprintom U vysoko výkonných športovcov sú športové úrazy spôsobené predovšetkým škodami na rýchlych svalových vláknach typu 2, zatiaľ čo vlákna 1.typu sú odolnejšie. Holubom chýbajú svalové vlákna typu 1,preto sú holuby zvlášt citlivé na preťaženie.

Iné príčiny chorôb

Na začiatku ochorení môžeme pozorovať ovísanie krídel v prípade salmonelózy, infekčnej paramyxovirózy (PMV-1), alebo paratýfu mladých holubov. Úrazy spôsobené vonkajšími vplyvmi, ako je útok dravca tiež môžu vyzerať navonok ako Schieffliegerov syndróm.

Prevencia a liečba

Najdôležitejšie preventívne opatrenia spočívajú v jemnom prechode zo zimného obdobia na prvé tréningy spojené s prechodom na správny typ krmiva-zimná zmes,chovná…pretekárska.postupná by mala byť aj záťaž v letoch okolo holubníka- najprv 15 minút,postupne 60 min.atď.
Pre už postihnuté holuby je najlepší týždňový úplný kľud, účinnok liekov proti bolesti a iných liečiv je sporný a neodporúča sa. Navyše tieto lieky môžu spôsobiť poškodenie tráviaceho traktu, narušenie imunitného systému a hojenia rán, a majú aj nežiadúce interakcie s inými liekmi.
Teraz je k dispozícii kombinácia homeopatického lieku Alasan, jednotlivé komponenty sú špecificky zamerané proti príznakom a prejavom Schiffliegerovho systému.Alasan je obzvlášť účinný proti bolesti svalov, kĺbov, kostí a šliach, a podporuje hojenie mikro-zranení. To tiež zabraňuje vzniku a šíreniu zápalu tým, že stimuluje imunitný systém.

Pre liečbu Schieffliegerovho syndrómu sa holubom Alasan podáva dvakrát denne po 5 kvapiek zriedených vodou. Pre profylaxiu má byť podávaný dvakrát týždenne v dávke 5 ml na 1 liter pitnej vody.Ako homeopathikum Alasan ukazuje vynikajúcu znášanlivosť a je bez nežiaducich vedľajších účinkov.

Spôsob účinku Alasan

Účinnosť zložiek Alasan bola dokázaná v mnohých vedeckých štúdiách starších ako 50 rokov. Napríklad, bolo preukázané, že Arnica najmä pre liečbu tupých poranení a pôsobí proti bolesti svalov. Konkrétne, boli dokázané pokusy na imunitných bunkách, že účinné látky v Arnica Helenalin úspešne zablokovali mechanizmus vzniku zápalu, čo umožňuje telu zbaviť sa zápalových látok .
Symphytum - taktiež súčasť Alasanu – má dobrý účinok pri pomliaždeninách a podvrtnutiach. Podľa klinických hodnotení vyplýva, že symphytum uvoľneňuje svaly a podporuje hojenie zlých zlomenín, rovnako ako zápalov šliach a šľachových pošiev .K zreteľnému zlepšeniu symptómov dochádza už po niekoľkých dňoch podávania Alasanu.

K dispozícii je účinný homeopatický kombinovaný liek na liečbu Schieffliegerovho syndrómu u holubov. Jednotlivé zložky Alasanu pôsobia špecificky proti rôznym formám športové zranení poštových holubov, ako sú modriny, výrony, poranenia jednotlivých vlákien svalov. Príznaky ochorenia pozorujeme do niekoľkých dní. Alasan je veľmi dobre znášaný a nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Ak ste si našli čas čítať tieto riadky,môžete pomôcť svojich holubov optimálne pripraviť,prvé preteky sa blížia,výkon svojich holubov môžete zvýšiť pomocou jedinečného prípravku Alasan. Dúfam že budete mať vždy dobré počasie,a vaše holuby sa vyvarujú rôznym katastrofám,prajem Vám prežitie nevšedných zážitkov s Vašimi holubami.

Dr.Alfred Berger

Obchodný riaditeľ firmy Dr. Hesse Tierpharma GmbH & Co KG

Komentáre sú uzavreté.